Äiti–tytär-matka Itä-Viroon 

Baltia Eurooppa Kaupungit Kulttuuri Kylpylät Pohjoismaat Pohjolan Matkassa

Tytär-Inkan kynästä: tutkimattomia polkuja, historiaa ja hemmottelua 

Kesällä havahduimme äitini Sannan kanssa, että edellisestä matkasta kahden kesken oli kulunut lähes vuosikymmen. Aloimme haaveilla reissusta, joka irrottaisi meidät arjen kuvioista muutamassa päivässä. Halusimme kokea jotain uutta ja molempien mielestä pieni hemmottelu sopisi hyvin äiti–tytär-matkalle. 

Pohjolan Matkan syysmatka Itä-Viroon kuulosti täydelliseltä valinnalta: olihan reissun suuntana kohde, jossa emme olleet ikinä käyneet, ja hemmottelevat hetket onnistuisivat varmasti kylpylähotellissa. Narvan historia ja hotellin saunarituaalit muodostivat mielikuvaa siitä, että reissu tuo varmasti uusia elämyksiä meille molemmille.  

Lisäksi ajattelimme, että valmiiksi suunnitellussa matkassa suunnittelun stressi on pois omilta hartioilta, ja tilalle tulee aikaa nauttia yhdessäolosta. Mitä olivat ne hetket, joita ikävöimme jo nyt syyskuun reissulta? 

Ihanat kiireettömät keskustelut

Hyppäsimme Pohjolan Matkan bussiin Kajaanin varikolta ja suuntasimme kohti Helsingin satamaa. Aamun sumun hälvetessä ehdimme pitkästä aikaa jutella rauhassa toistemme kuulumisista. Matka eteni jouhevasti ja stressitasot laskeutuivat samalla, kun ihailimme vaihtuvia maisemia. Pysähdykset sopivin väliajoin tarjosivat hetkiä jaloittelulle sekä yhteiselle aamukahville ja lounaalle. 

Ulkoistettu suunnittelu = matkustajan stressivapaus

Kun saavuimme Helsingin satamaan, aloimme valmistautua matkalippujen jonotteluun terminaalissa. Yllätys oli mieluisa: Pohjolan Matkan henkilökunta jakoi jokaiselle matkustajalle hyttikortit ja matkaliput bussissa. Tässä vaiheessa matkustamisen helppous alkoi konkretisoitua toden teolla. Me saimme keskittyä yhdessäoloon ja kokemuksiin – käytännön asiat olivat pois harteiltamme.  

Näin äitini Sanna kuvasi kokemustamme: ”Matka oli todella hienosti suunniteltu. Lyhyessäkin ajassa sai kokea paljon ja silti tuntea, että olo on levännyt. Meillä oli myös Inkan kanssa sopivasti aikaa yhdessäoloon ihan kahdestaan. Jos olisin itse järjestellyt matkan, emme todennäköisesti olisi tehneet näin monipuolisesti erilaisia asioita muutaman päivän aikana.” 

Meresuu Spa -hotellin elämykset

Hotellin saunarituaalit herättivät kiinnostuksen jo etukäteen. Kun astuimme puulämmitteiseen ulkosaunaan, se oli tupaten täynnä. Ohjaaja pirunsarvineen, “loitsut” sekä tiivis tunnelma nostivat elämyksen perinteisen saunavisiitin yläpuolelle. 

”Saunarituaaleista haluan antaa kunniamaininnan virolaisille… Olivathan he osanneet tehdä saunomisesta jännittävää ja hauskaa. Siitä olisi paljon mallia otettavana meillä suomalaisillakin! Me puhumme saunasta, mutta ne olivat vieneet sen asteen pidemmälle. Saunarituaalista tuli elämys”, äitini Sanna kommentoi kokemustaan.  

Henkeäsalpaava luonto

Itä-Viron luonto nousi keskiöön jo silloin, kun tutustuimme ennakkoon tulevaan matkakohteeseen. Vehreys, asuinalueiden rakennustyyli ja luontokohteet löivät kuitenkin ällikällä! Vaikuttavin kokemus oli Viron pisin hiekkaranta Narva-Jõesuu, jota pääsimme ihailemaan auringonlaskun aikaan. Koska ranta oli niin kaunis, päätimme suunnata sinne myös viimeisenä aamuna varhaiselle sauvakävelylle 

”Olen käynyt elämäni aikana aika monenlaisilla hiekkarannoilla, mutta tämä oli varmaan elämäni hienoin kokemus. Eihän voi kuvitella, että Suomenlahden toisella puolella on tällainen niin sanottu Viron Riviera. Se on kyllä meillä suomalaisilla hyödyttämätön paikka. Vaikka ajankohta oli jo hyvinkin syksyä, niin siellä oli vielä hyvinkin kesäinen tunnelma. Vaikka kuinka auringonlaskusta ja hiekkarannasta puhuttiin etukäteen, niin se ylitti kyllä odotukset moninkertaisesti!”, äitini Sanna kertoo. 

Elämyksen monipuolisuus

Muutaman päivän reissun aikana ehdimme tutustua 1930-luvun Toilaan VR-lasien havainnollistamana, nautiskella kylpylästä, käydä perusteellisessa kokovartalohieronnassa, treenata kuntosalilla, syödä hyvin ja tehdä edullisia tuliaishankintoja. Lisäksi vierailimme EU:n itärajalla oppaan kanssa ja kuulimme mielenkiintoisia ajankohtaisia tarinoita ja alueen historiaa. 

“Elämyksen monipuolisuus syntyi myös siitä, että oppaat kertoivat sellaista tietoa, jota ei olisi saanut lukemalla. Kun alue ja historia avautuivat paikan päällä, kertomukset saivat aivan toisen merkityksen. Parasta oli helppous ja kokemusten laajuus – pääsimme lyhyessä ajassa kokemaan todella paljon.” 

– Sanna  

Nyt kuukausi reissun jälkeen haaveilemme jo nyt uudesta matkasta Itä-Viron maisemiin. Luonto, edulliset ostosmahdollisuudet, kylpyläelämykset ja oppaiden kertomukset kutsuvat palaamaan.  

Haluatko tutustu matkakohteeseen lisää? Paina tästä

Iskikö reissukuume? Tutustu matkoihin tästä.

Suosittelemme sinulle myös